پنج دستورالعمل ساده برای شروع یادگیری صخره نوردی!

پنج دستورالعمل ساده برای شروع یادگیری صخره نوردی!

صخره نوردی

اگر تصمیم گرفتید که صخره نوردی یاد بگیرید، مطمئن باشید که به سرگرمی بسیار هیجان انگیزی علاقه مند شده اید. در پایین نکاتی برای شروع یادگیری اورده شده است…

ادموند هیلاری : این کوه ها نیستند که فتحشان می کنیم بلکه خود ما هستیم.

برای اکثر مردم، فقط بیرون بودن از خانه می تواند تجربه ای لذت بخش باشد.

اما صخره نوردی نه تنها برای کشف زیبایی های طبیعت و دنیای اطرافمان یک فرصت است. بلکه زمینه ای است برای به چالش کشیدن خودمان به روش های مختلف. بهترین و با ارزش ترین نبردها نبرد با طبیعت است معمولا تصور می شود که صخره نوردی مخصوص افرادی است که طرفدار آدرنالین بالا هستند اما در حقیقت این ورزش یک ورزش ماجراجویانه است که اکثر افراد میتوانند از آن لذت ببرند. برای صخره نوردی لازم نیست که جوان باشید یا بدنی آماده داشته باشید زیرا افراد زیادی وجود دارند که در بزرگسالی صخره نوردی را می آموزند.اگر شما نیز برای آموختن آن هیجان زده هستید بهترین راه برای شروع یادگیری شروع زیر نظر یک شخص با تجربه در صخره نوردی یا رفتن به یک آموزشگاه صخره نوردی است.علاوه بر آن دستورالعمل هایی که به شما در طول راه کمک میکند در ادامه ارائه شده است.

تمرینات کششی و گرم کردن :

یکی از بدترین مشکلاتی که میتواند در طول صخره نوردی رخ دهد گرفتگی عضله ی پا یا دیگر عضلات بدن است. برای جلوگیری از چنین اتفاقی قبل از شروع مطمئن شوید که به اندازه ی کافی تمرینات کششی انجام داده اید.تمرینات کششی موجب بهتر شدن گردش خون و انعطاف پذیری بدن میشود،قبل از شروع صخره نوردی سی دقیقه برای گرم کردن عضلات و مفاصل اقدام کنید تا ضربان قلبتان به آرامی بالا رود. ( در این مطلب بخوانید : باور های غلط درباره ی تمرینات هوازی )

 

شناسایی مسیر:

یک مهارت مهم که به پرورش نیاز دارد این است که به سنگ یا صخره مورد نظر با دقت نگاه کنید و مسیری که می خواهید از آن بالا بروید را در ذهن خود تصور کنید. شناسایی قسمت هایی که باید برای بالا رفتن از آن استفاده کنید می تواند کمک بزرگی در طول صخره نوردی باشد. قدرت،وزن و تعادل خود را در نظر داشته باشید و سپس هر حرکت را با در نظر گرفتن مسیر برنامه ریزی کنید. ( در این مطلب بخوانید : تغذیه در کوهنوردی )

 

گریپ(گرفتن درست) :

بخش مهمی از صخره نوردی گرفتن درست سنگ یا قلاب کوه نوردی است. بهترین راه برای یک گریپ خوب این است که بیش از حد نیاز فشار ندهید. درغیر اینصورت ساعد خود را به سرعت خسته میکنید. بهتر است بدانید که معمولا ماهیچه هایی که از آنها برای گرفتن سنگ یا قلاب استفاده می کنید، خیلی سریع تر خسته میشوند. در حقیقت فشردن زیاد مانع حرکت راحت درصخره نوردی میشود. یک شخص کوه نورد معمولا هنگامی که در موقعیتی سخت گیر میکند بیش از حد نیاز فشار وارد می کند. به همین دلیل باید عادت کرد که گریپ خودرا هر از چند گاهی بررسی کرد. هنگامی که دست شما لیز خورد و گریپ خود را از دست دادید ارامش خود را حفظ کنید سپس موقعیت خود را برای یافتن راه حلی دیگر ارزیابی کنید. بعلاوه راهی مناسب برای داشتن یک گریپ خوب تمرینات ساعد است.

 

تعادل :

یکی دیگر از مهارت های مهم یک صخره نورد نگه داشتن تعادل است. هنگامی که صخره نوردی میکنید در موقعیت های دشوار بسیاری قرار می گیرید معمولا در موقعیت هایی که دست ها و پا هایتان فاصله ی زیادی از هم دارند حفظ کردن تعادل بسیار ضروری میشود. هنگامی که می خواهید به سمت بالا حرکت کنید از مرکز تعادل خود غافل نشوید، این موضوع به شما کمک میکند تعادل خود را حفظ کنید. یک راه برای بهبود تعادل شما این است که با زاویه بیش از شصت درجه حرکت کنید یا با استفاده از پاها پرش بلندی انجام دهید. میتوانید از دستانتان برای حفظ تعادل استفاده کنید اما دیواره ی صخره را نگیرید.

نکات مهم دیگر که باید به خاطر داشته باشید این است که بدن خود را به دیواره ی صخره نزدیک نگه دارید از پاهایتان برای حمل وزن و از دستانتان برای حفظ تعادل استفاده نمایید مخصوصا برای استراحت های کوتاه و مکرر. جدا از این نکات، تکنیک های بسیاری وجود دارند که فقط از طریق تمرین یا مشاهده صخره نوردان حرفه ای یاد میگیرید. اگر شما صخره ای یافتید که بالا رفتن از آن برایتان سخت بود ابتدا میتوانید صخره نوردی را از یک دیوار در فضای اموزشگاه و یا باشگاه خود شروع کنید.