صعود گروه کوهنوردی ساوالان شهرستان میاندواب

صعود گروه کوهنوردی ساوالان شهرستان میاندوآب به قله ۲۸۶۰ متری میشو داغی

صعود به کوه میشو داغی

رشته کوه میشو در شمال دریاچه ارومیه قرار گرفته وجلگه مرند را ازجلگه شبستر و دریاچه ارومیه جدا می‌کند. شهرستان مرند در دامنه شمالی و شهرستان شبستر در جبهه جنوبی این کوهستان قرار دارد. رشته کوه میشو دارای قلل زیادی می‌باشد. از قله های معروف آن «قره بله» با ارتفاع ۲۵۸۴ متر، «میشو» با ارتفاع ۲۸۶۰ متر، «شانجان» با ارتفاع ۲۸۳۰ متر، «علمدار» با ارتفاع ۳۱۵۵ متر، «گوی زنگی» با ارتفاع ۳۱۲۵ متر، «کوسه بابا» به ارتفاع ۲۷۷ متر و «اوزون بئل» با ارتفاع ۲۸۱۰ متر هستند. از این میان قله میشو از دیر باز در بین قلل همجوارش سر به آسمان سائیده و کوهنوردان و عاشقان طبیعت را به مبارزه سخت و دشوار فرا می‌خواند و زمانی این مبارزه به اوج خود می‌رسد که این کوه سرکش لباس سفید برتن کرده و با جامه حریر پوشش راه را بر بسیاری سد نموده و مغرور و سر حال نظاره‌گر تلاش‌هایی چند از کوهنوردان می‌شود.


قله میشو با ارتفاع ۲۸۶۰ متر از سطح دریا در قسمت جنوبی شهرستان مرند و در روستائی «پیام» (کهنه یام) و در سمت جنوب غربی پیست اسکی پیام قرار گرفته است.

شروع صعود

گروه کوهنوردان ساوالان بعد از گذشتن از روستای پیام و پارکینک ماشینها در یک جاده خاکی از میان باغات میوه از مسیر سنگ مشهور «جوت باجی لار» از یالی که پاکوپ مشخصی دارد صعود را آغاز کردند. صعود از این مسیر تا میانه های راه با شیب تندی آغاز می‌شود و حدودا ۳۰۰ متری ارتفاع مانده به قله شیب قله کمی ملایم‌تر می‌شود.

گروه بعد از زمان یاد شده در گزارش به قله رسیدند و هوای قله کاملا ابری بود و مه غلیظی هم در حال حرکت و سرعت باد ملایم و هوا کاملا خنک و احساس سرما را لمس می‌کردیم و بعد از مدتی استراحت فرود آغاز و از مسیر دره که به چشمه که در ته دره قرارد دارد اغاز شده و شیب این مسیر تند و راه پاکوپ به صورت کاملا زیگزالی می‌باشد و در نهایت ساعت ۱۴/۱۵ دقیقه به مبدا شروع صعود رسیدیم و بعد از استراحت ساعت ۱۶ به سمت شهرستان میاندواب حرکت نمودیم.

گیاهان دامنه جنوبی قله در این ماه و در این زمان کاملا سبز و پوشیده از گلهای وحشی رنگارنگ بود و جلوه خاصی به صعود و فرود داده بود. از خداوند شاکریم که این همه نعمت بی پایان در قلل برای ما کوهنوردان قرار داده است.

تاریخ اجرا برنامه :۹۶/۴/۲
ساعت حرکت از میاندواب: ۴/۲۵ صبح
ارتفاع مبدا حرکت: ۱۳۰۷
ساعت رسیدن به منطقه وتوقف خود رو ۸/۱۵ دقیقه
مسیر صعود: روستای یام قدیم ارکلیک ومسیر معروف به جوت باجیلار
مسیر بازگشت: مسیر منتهی به چشمه
مدت زمان صرف صبحانه وحرکت: ۲۰ دقیقه
ساعت شروع کوهپیمایی: ۸/۳۴ دقیقه
ارتفاع محل ابتدایی صعود: ۱۹۴۰ متر
ارتفاع قله میشو از سطح دریا :۲۸۶۰ متر

N_38 31 86.183
E45 77 14483
مختصات جغرافیای قله
۹۴۰ متر ارتفاع صعود شده
ساعت ۱۰ و ۱۱ دقیقه زمان رسیدن به قله:
ساعت ۱۲ ظهر شروع فرود :
ساعت۱۴ و ۱۵ دقیقه اتمام صعود و فرود
۷ ساعت و ۴۵ دقیقه کل مسیر رفت و برگشت با خودرو
۷ کیلومتر و ۴۴۰ متر کل مسیر صعود و فرود بر حسب متر
۱۰۶۰ متر ارتفاع صعود شده از مبدا
ساعت ۸ بعد از ظهر ساعت رسیدن به مبدا
۳.۱ کیلومتر بر ساعت سرعت میانگین گروه

 

اسامی همنوردان شرکت کننده در برنامه
۱_ قلی ضمیری ۲_ اکبر زهتابیان ۳_ یوسف شرفی ۴_ علی محمدی اذر  ۵ _ مرتضی اسدی ۶_ محسن هدایتی ۷_ نادر اجاقی ۸_فتاح پناهی ۹_ یونس سلمانی ۱۰_صاحبعلی پاشاپور ۱۱_ عرفان محمودی ۱۲_امیر زهتابیان ۱۳ _ عبداله محبوب ۱۴_ ارشد بابانژاد