باتوم کوهنوردی

نکاتی برای خرید باتوم کوهنوردی مناسب

نکاتی برای خرید باتوم کوهنوردی مناسب

 

باتوم های کوهنوردی یکی از ابزار های پر مصرف کوهنورد ها، کوه پیماها و افرادی است که بسیار سفر می کنند. این باتوم مانند یک تکیه گاه عمل می کند و با استفاده از آن می توان ثبات خود را افزایش داد. باتوم کوهنوردی یک ابزار ضروری برای این کار است.

 

 

میله ی کوهنوردی

 

چرا از باتوم های کوه نوردی استفاده کنیم؟

باتوم های کوهنوردی کارامد ترین ابزار برای کسانی که در قسمت پاهای خود جراحاتی دارند است. این باتوم ها فشار وارد بر پا را تا ۲۵ درصد کاهش می دهند. باتوم های کوهنوردی اساسا برای بدست اوردن تعادل بیشتردرکوهنوردی استفاده می شوند، هنگامی که از تپه ای بالا می روید و یا از ان پایین می ایید، باتوم کوهنوردی به کاهش فشار و خستگی وارد بر ران ها و لگن شما کمک می کند. همچنین گذشتن از سطوح لیزمانند رودخانه ها و یخ را اسان تر و ایمن تر می سازد.این باتوم ها می توانند درسطوح گلی فرو روند،تا شما را از امن بودن مسیر آگاه سازند.

 

چگونه یک باتوم کوهنوردی مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب باتوم کوهنوردی مناسب، باید به عوامل مختلف مانند نوع، اندازه، استحکام، جنس دسته و دیگر عوامل توجه نمود. این عوامل را یکی یکی با یکدیگر مرور می کنیم.

باتوم کوهنوردی

 

  1. باتوم های ضد ضربه

باتوم های ضد ضربه از فنر های داخلی تشکیل شده اند که باعث جذب ضربات بر روی نوک ان می شود. همچنین، در صورت نیاز، این باتوم ها دارای قابلیت تبدیل شدن به یک باتوم معمولی(بدون فنر) را دارا هستند.استفاده ازاین نوع باتوم ها برای افرادی که مشکلاتی  در لگن و ران خود دارند توصیه می شود، البته قیمت این نوع باتوم ها کمی بالاست. ( در این مطلب بخوانید :تمام اطلاعات لازم برای صخره نوردی در داخل و خارج از محیط باشگاه)

 

  1. باتوم های استاندارد

این باتوم ها مانند باتوم های ضد ضربه هستند، اما دارای فنر نمی باشند و ضربه را جذب نمی کنند.، این باتوم ها باعث افزایش تعادل می شوند. و دارای قیمتی ارزان تر و وزنی کمتر اند. اما به خوبی باتوم های ضد ضربه نیستند.

 

  1. باتوم فشرده

باتوم های فشرده نسبت به باتوم های بالا  دارای طولی کوتاه تر هستند و به اسم “باتوم های کوهنوردی زنانه” نیز شناخته می شوند و بسته به نیاز خانم ها از دسته کوچکتری برخوردارند. باتوم های فشرده وزن کمی دارند و حمل انها بسیار اسان است.

  1. ابزار های راه پیمایی

ابزارهای راه پیمایی شامل باتوم هایی می شوند که در زمین های تخت و هنگامی که محموله ای با خود حمل نمی کنید، بسیار کاربرد دارند. انها همچنین دارای سیستم ضد ضربه و یک دوربین کوچک هستند.

 

وزن

اساسا باتوم های سبک، قیمت بیشتری دارند، حمل انها راحت تر است و باعث قدم های سریع تر و فشار کم تر می شوند.

 

قیمت

بر اساس نیاز خود در هنگام کوهنوردی، باید باتوم کوهنوردی مناسب را انتخاب کنید. باتوم های کوهنوردی با برند های مختلف و قیمت های متفاوت در بازار وجود دارد،اگر به قیمت توجهی ندارید، بهتر است یک باتوم ضد ضربه و سبک برای کوهنوردی استفاده کنید.

 

دسته

دسته باتوم کوهنوردی بر اساس برند انها تفاوت دارد.بعضی ازبرندها دارای باتوم هایی با دسته های متفاوت برای افراد راست دست و چپ دست هستند. بسیاری از باتوم ها دارای دسته متحرک هستند، که به شما این امکان را می دهند تا دسته را به مکان پایین تر انتقال دهید، این کار طول باتوم را برای بالا رفتن از تپه کاهش می دهد. ( در این مطلب بخوانید :پنج دستورالعمل ساده برای شروع یادگیری صخره نوردی!)

 

دسته باتوم های کوهنوردی معمولا ازچوب پنبه، فوم و یا لاستیک درست شده اند.دسته چوب پنبه ای، به راحتی در دست جا می گیرد وشکل دست را به خود می گیرد که باعث چسبندگی بیشتر می شود. همچنین از لرزش وعرق دست جلوگیری می کند. دسته های فومی نیزهمانند دسته های چوب پنبه ای،مانع عرق کردن دست می شوند وبسیارنرم هستند.درصورتی که دسته های پلاستیکی سخت تراند و لرزش دست را جذب می کنند، البته در هنگام تابستان این نوع دسته ها باعث تاول می شوند، در حالیکه، بهترین نوع دسته برای زمستان محسوب می شوند.

 

بدنه

بدنه باتوم های کوهنوردی بخش اصلی باتوم است که معمولا از الومینیوم یا کربن ساخته می شود. بدنه الومینیومی امکان خم شدن در فشار زیاد را دارد، با این حال به راحتی خم نمی شود  درحالی که بدنه های کربنی در جذب ضربه ها عملکرد بهتری دارند. انها نیز قوی هستند،اما امکان شکسته شدن زیر فشار زیاد برای انها نیز وجود دارد هر کدام از این دو بدنه که مورد نظرتان است را می توانید انتخاب کنید.

 

حالت قفل

 

حالت قفل در باتوم های کوهنوردی برای تنظیم ارتفاع باتوم بر اساس قد کوهنورد تعبیه شده است. چهار نوع قفل در باتوم های کوهنوردی وجود دارد:

 

  1. قفل نگهدارنده : این نوع قفل از لیز خوردن دو قسمت میله جلوگیری می کند.
  2. قفل اهرمی: نوع بسیار محکم قفل است و تنظیم ان بسیار اسان است. این نوع قفل از یک اهرم ساخته شده است.
  3. قفل دوتایی: که با ان می توان به راحتی طول باتوم را تنظیم کرد.
  4. ابر قفل: این قفل بر روی باتوم کوهنوردی دارای یک میله باز شونده، تعبیه شده است که طول باتوم را تنظیم می کند. این نوع قفل بسیار محکم و کارامد است.

 

            گلبرف ها

بطور معمول تمامی باتوم های کوهنوردی داری گلبرف قابل حذف می باشند، گلبرف های تعبیه شده در انها کوچک است.

باتوم کوهنوردی  نوک باتوم

نوک باتوم های کوهنوردی معمولا از کاربید یا استیل ساخته می شود که هردوی آنها طول عمر زیادی دارند. به هرحال برای خراب نشدن دیگر وسایل با نوک میله ، می توانید از باتوم های دارای پوشش پلاستیک استفاده کنید.

تمیز کردن نوک باتوم کوهنوردی مخصوصا اطراف قفل( برای جلوگیری از لغزش) اهمیت بالایی دارد.

برای خرید باتوم کوهنوری تمام نیازهای خود را در نظربگیرید. امیدواریم توضیحات بالا بتواند برای خرید باتوم مناسب به شما کمک کنند.